Problémy s e-maily – VIRY A „“FAKTURY“

Čím dál častěji se v našich schránkách objevují maily, které jsou buď zavirované, nebo nás nabádají ke zaplacení faktury či dluhu. Pro řadu lidí je těžké poznat, kdy se jedná o podvrh a kdy jde o reálnou situaci. Na co se zaměřit?

  1. Podívejte se na stránky www.hoax.cz nebo www.viry.cz a odkontrolujte si, zda mail který Vám přišel není shodný s tím, které tam jsou uloženy. Postačí většinou použít část textu z mailu a na těchto webech je dohledat.
  2. V žádném případě NEOTEVÍREJTE A NEKLIKEJTE NA PŘILOŽENÉ SOUBORY A ODKAZY V PODEZŘELÝCH MAILECH. Jen pokud jste si na 100% jisti, že je to v pořádku !
  3. Kontrolujte adresy, ze kterých mail přijde. POZOR – nespoléhejte se na to, jak ji vidíte, ale najetím na zobrazený mail (popřípadě kliknutím adresu e-mailu) zjistíte, jaká je skutečná. Když najedete na adresu mailu, v dolní části Vašeho mailového klienta se zobrazí skutečná adresa.
  4. NEKLIKEJTE NA ŽÁDNÝ ODKAZ – opět si pomozte tím, že když na odkaze zastavíte kurzor, v dolní části většinou vidíte, kam odkaz směřuje. I tím si odkontrolujete, zda odkaz směřuje tam, kam Vám to říkají. Nicméně když si nejsme jisti, ani pak neklikejte na odkaz.

Pokud si stále nejste jisti, zavolejte k počítači (nebo s ním zajděte) k někomu, kdo této problematice rozumí a je schopen případné následky napravit.

Kde mě naleznete: